GRILUJEME SPOLU
Grilování­ je naše hobby

Grilování drůbežže

Jistě jste už ne jednou viděli reklamu na úžasné grilované stehýnka či křidélka. Při pohledu na ně se nejednomu sbíhají sliny a hned by se do nich zakousl. Jenže když si takové grilované speciality koupíte, nikdy nevíte, jaké suroviny výrobce použil. Jistotu a dobrý pocit, že máte na talíři opravdu čerstvé a kvalitní maso, však získáte pouze tehdy, když si ho ugrilujete sami.

Grilované drůbeží maso je skvělá delikatesa. Můžete ho připravit vcelku nebo po větších či menších kouscích. Důležité je, aby kousky byly přibližně stejného tvaru a tloušťky. Pouze to zaručí, že se maso rovnoměrně propeče.

Příprava drůbežího masa před grilováním

Pokud se rozhodnete grilovat například kuře, je dobré si jej rozdělit na jednotlivé části. Můžete je zbavit kůže. Ale pozor, maso bez kůže se při přípravě snadno vysuší. Avšak plátkům z kuřecích prsou to nevadí. Právě naopak. Pokud je naříznete na tenko, upečou se za okamžik. No pokud je ještě k tomu nerozkrojíte úplně, získáte kapsičku na chutnou náplň.

Kuřecí stehna, ale i prsa s kůží, je výhodné nařezat nožem. Použít můžete i ostré kuchyňské nůžky. Zářez má být dostatečně hluboký. Nejlépe až na kost. Koření nebo marináda se tak dostanou hluboko do masa a zároveň se maso propeče rychleji a rovnoměrněji. K rychlému a rovnoměrnému propečení pomůže i to, pokud maso vykostíte. Z velkého stehna vcelku tak získáte sice placku, ale ta se ugriluje během chvilky.

Marinování drůbeže

Intenzivní teplota zahradního grilu může přirozeně libové drůbeží maso vysušit. Stává se to zejména tehdy, když je maso vykostěné a zbavené kůže. Abyste zachovali v mase šťavnatost, je potřeba ho marinovat. No ani s marinádou to netřeba přehánět. Dlouhé marinování totiž vyluhuje z masa tekutiny, maso ztuhne. A pokud je marináda kyselá, začne se v ní maso doslova vařit. Výsledkem může být šedivá gumová hmota. Proto drůbeží maso nechte v marinádě maximálně dvě hodiny. Během této doby ho ještě několikrát obraťte. Nezapomeňte ho mít vždy přikryté a uložené v chladničce.

Grilování drůbežže

Při vkládání na gril je důležité, aby mělo drůbeží maso pokojovou teplotu. Proto ho z chladničky vyjměte nejpozději dvacet minut před grilováním. Jen takto se propeče rychle a rovnoměrně. Aby si drůbež udržela co nejvíce vlhkosti, nezapomeňte ji během grilování potírat olejem.

Jestli je už maso propečené zjistíte tak, že ho ještě před odstavením z grilu naříznete malým ostrým nožem. Hotové maso má být matné a při kostech nemá být ani stopy po růžové barvě.

I při drůbežím mase platí, že ho solíme až těsně před podáváním. Pokud bychom ho osolili dříve, nebo dokonce přidali sůl do marinády, přišli bychom o chutné šťávy. Maso by bylo vysušené a bez chuti. Pokud však chcete kousky masa provonět, použijte k nanášení marinády větvičky bylinek. Případně nějakou vhoďte i na uhlí. Vhodné jsou větvičky rozmarýnu, tymiánu či mateřídoušky.

http://grilovani.nase-hobby.cz

DALŠÍ ČLÁNKY



NOVINKY A AKTUALITY

Nejnovější informace ze světa grilování a barbecue najdete vždy na stránce Aktuality

Potřebujete poradit? Je tady pro vás sekce Rady a tipy

Přejeme příjemný zážitek z grilování.